Marcin Bartyński

radca prawny

Pomagam rodzicom w ich zmaganiach z Sanepidem i wojewodą. Piszę zarzuty i zażalenia. Sporządzam skargi do sądów administracyjnych...
[Więcej >>>]

Zgłoś sprawę

Kiedy obowiązek szczepień jest sprzeczny z Konstytucją?

Marcin Bartynski15 marca 2019Komentarze (1)

Czy obowiązek szczepień jest sprzeczny z Konstytucją?

W skargach często podnosicie argument, że obowiązek szczepień jest niezgodny z Konstytucją.

Że narusza prawa, wolności oraz godność człowieka.

Jednak sądy administracyjne w wielu wyrokach potwierdziły, że obowiązek szczepień jest zgodny z Konstytucją.

Konstytucja bowiem stwierdza, że można ograniczać prawa i wolności obywatelskie. Jednak tylko wtedy, gdy wymaga tego ochrona zdrowia i bezpieczeństwa publicznego. Ale takie ograniczenia mogą znaleźć się tylko w ustawie. No i mamy ustawę o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń oraz chorób zakaźnych u ludzi.

Z wyroków sądów administracyjnych wynika, że obowiązek szczepień ma nie dopuścić do epidemii. Więc obowiązek szczepień jest zgodny z Konstytucją.

Kiedy obowiązek szczepień jest sprzeczny z Konstytucją?

Wprawdzie masz obowiązek poddać dziecko szczepieniu.

Jednakże pamiętaj! Jednocześnie masz prawo żądać od lekarza przeprowadzenia badania kwalifikacyjnego. W CELU WYKLUCZENIA WSZYSTKICH PRZECIWWSKAZAŃ.

Lekarz ma ustawowy obowiązek przeprowadzenia takiego badania. Z ustawy wynika, że:

Wykonanie obowiązkowego szczepienia ochronnego jest poprzedzone lekarskim badaniem kwalifikacyjnym w celu  wykluczenia przeciwwskazań do wykonania obowiązkowego szczepienia ochronnego.

Lekarz nie może odmówić przeprowadzenia takiego badania.

Badanie kwalifikacyjne jest mechanizmem zabezpieczającym przed naruszeniem praw, wolności i godności człowieka. Naczelny Sąd Administracyjny w jednym z wyroków broniących zgodności szczepień z Konstytucją stwierdził:

Ponadto ustawodawca przewidział odpowiedni mechanizm poprzedzający wykonanie szczepienia, tj. badanie kwalifikacyjne celem stwierdzenia czy nie istnieją w danym indywidualnym przypadku przeciwwskazania do wykonania szczepienia. Nie wydaje się zatem aby tego rodzaju rozwiązanie miało prowadzić do naruszenia praw i wolności oraz godności człowieka.

Można pokusić się o stwierdzenie, że obowiązek szczepień bez badań kwalifikacyjnych byłby sprzeczny z Konstytucją!

Zatem zawsze żądaj od lekarza przeprowadzenia badań przed szczepieniem. Lekarz nie ma prawa wywracać oczami, trzaskać drzwiami, czy komentować, że na szczepieniach to on zęby zjadł. Pielęgniarka nie ma prawa wpadać do gabinetu lekarskiego i krzyczeć na Ciebie.

Twoim świętym prawem jest żądać od lekarza wykluczenia przeciwwskazań do szczepienia.

Przeczytaj też: Jak powinno przebiegać badanie kwalifikacyjne przed szczepieniem?

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 602-490-321 e-mail: marcin.bartynski@gmail.com

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Polak kwiecień 13, 2019 o 12:56

„Konstytucja […] art. 31 […] Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw.” – To zdanie oznacza że gdyby miało być naruszone prawo do życia, choćby i „1 na milion…” (art. 38) albo zmuszano do udziału w eksperymencie medycznym (art. 39) to zabronione jest uchwalanie takich praw a uchwalone nie obowiązują. Szczepionki jak każda poważna interwencja medyczna, zabijają częściej niż „1 na milion”, a że ze względów etycznych i praktycznych niemożliwe jest poddanie ich badaniem bezpieczeństwa tak jak innych leków, to dopuszczone są do obrotu jako eksperyment medyczny (stąd osobny rejestr NOP w ustawie). A także art. 41 który oznacza że samo przywolanie rozporządzenia w celu naruszenia nietykalności osobistej oznacza że jest to nielegalne i ścigane z kk.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński z siedzibą w Oleśnicy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.bartynski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: