Marcin Bartyński

radca prawny

Pomagam rodzicom w ich zmaganiach z Sanepidem i wojewodą. Piszę zarzuty i zażalenia. Sporządzam skargi do sądów administracyjnych...
[Więcej >>>]

Zgłoś sprawę

Jaki wpływ na szczepienia w 2024 r. ma wyrok Trybunału Konstytucyjnego?

Marcin Bartynski10 kwietnia 2024Komentarze (0)

Jakoś bez echa przeszły dwa orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego, w których stwierdzono, że szczepienia wykonane przed październikiem 2023 r. są – kolokwialnie rzecz ujmując – „nielegalne”.

W orzeczeniach tych NSA, stwierdzając „nielegalność” szczepień, powołał się na słynny wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 9 maja 2023 r.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. obowiązkowych szczepień ochronnych

O wyroku TK z dnia 9 maja 2023 r. opowiadałem w poprzednim artykule tutaj>>>

Przypomnę tylko: Trybunał orzekł, iż określenie wieku dziecka, w którym szczepienie staje się obowiązkowe, w komunikacie Głównego Inspektora Sanitarnego, narusza Konstytucję RP.

Zdaniem Trybunału wiek dziecka powinien określić w rozporządzeniu Minister Zdrowia.

Jednocześnie TK odroczył wejście w życie swojego orzeczenia o 6 miesięcy od publikacji, czyli do 12 listopada 2023 r.

A stan prawny, który został zakwestionowany przez TK, obowiązywał do 30 września 2023 r. Dzień później weszły w życie przepisy dostosowujące stan prawny do wyroku.

Czy wyrok z 9 maja 2023 r. namieszał w kwestii szczepień?

Artykuł zakończyłem konkluzją, że wyrok ten może sporo namieszać w toczących się postępowaniach egzekucyjnych. Czy rzeczywiście namieszał?

Nie bardzo.

Czy Sanepid stosuje wyrok TK ws. szczepień?

Nie spotkałem się dotąd z ani jedną sytuacją, w której Sanepid dobrowolnie zastosowałby wyrok TK.

We wszystkich postanowieniach Sanepid wskazywał na to, że sam Trybunał odroczył wejście w życie swojego wyroku. I że w związku z tym nadal można powoływać się na komunikat GIS i nie trzeba czekać na dostosowania prawa do Konstytucji.

Czy wojewódzkie sądy administracyjne stosują wyrok TK ws. szczepień?

Podobną argumentację stosują wojewódzkie sądy administracyjne i oddalają skargi. W tej kwestii w zasadzie ukształtowała się jednolita niekorzystna linia orzecznicza.

Wyłom od tej niekorzystnej linii stanowi jeden jedyny wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu. Sąd ten uchylił tytuł wykonawczy ws. szczepień, ponieważ był wydany na podstawie niezgodnego z Konstytucją komunikatu GIS.

A co na to Naczelny Sąd Administracyjny?

W ciągu ostatniego roku pojawiły się dwa wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego kwestionujące wymagalność obowiązku szczepień. W wyrokach tych NSA powołał się na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 9 maja 2023 r.

Czy w kolejnych wyrokach NSA podtrzyma to stanowisko?

Zobaczymy, nic nie jest jednak przesądzone.

Czy wyrok TK ma znaczenie w kolejnych sprawach dotyczących szczepień?

Tak, o ile Sanepid wystawił tytuł wykonawczy przed 1 października 2023 r. Jeżeli jesteś w takiej sytuacji, to jest szansa, że nadal możesz powołać się na wyrok TK z 9 maja 2023 r. i na owe dwa wyroki NSA. Rozważmy następujące scenariusze:

  • Sanepid wystawił tytuł egzekucyjny pomiędzy 30 lipca 2020 r. a 30 września 2023 r. i w ogóle nie wniosłeś zarzutu w postępowaniu egzekucyjnym – w takiej sytuacji prawdopodobnie nadal możesz wnieść zarzut (zależy to etapu egzekucji),
  • we wszystkich pozostałych sprawach, jeżeli Sanepid wystawił tytuł wykonawczy przed 1 października 2023 r., a postępowanie egzekucyjne lub sądowo-administracyjne jest nadal w toku, to możesz się powołać na argumentację niezgodności z Konstytucją komunikatu GIS. I podeprzeć się wyrokiem TK i owymi dwoma wyrokami NSA.

A Ty – w jakiej jesteś sytuacji?

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 602-490-321 e-mail: marcin.bartynski@gmail.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński z siedzibą w Oleśnicy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.bartynski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis: