Marcin Bartyński

radca prawny

Pomagam rodzicom w ich zmaganiach z Sanepidem i wojewodą. Piszę zarzuty i zażalenia. Sporządzam skargi do sądów administracyjnych...
[Więcej >>>]

Zgłoś sprawę

Oświadczenie świadomej odmowy szczepienia ochronnego

Marcin Bartynski27 lutego 2019Komentarze (0)

Oświadczenie świadomej odmowy szczepienia ochronnego

Rodzice, którzy odraczają szczepienie dzieci, nieraz stają przed nie lada problemem. Zdarza się, że lekarze uzależniają udzielenie świadczeń zdrowotnych od podpisania pewnego dokumentu. Dokument nosi nazwę oświadczenie świadomej odmowy szczepienia ochronnego.

Ba, czasem nawet straszą, że nie wypuszczą noworodka z porodówki, zanim tego dokumentu się nie podpisze! Ciekawe, co na to NFZ?

Nie masz obowiązku podpisywania tego dokumentu

Nie ma przepisu, który zobowiązywałby Cię do podpisania tego dokumentu. Lekarz nie ma prawa odmówić Tobie udzielania świadczenia zdrowotnego tylko i wyłącznie z powodu nieprzedłożenia oświadczenia.

Oświadczenie świadomej odmowy szczepienia ochronnego nie jest żadnym urzędowym formularzem. Nie znalazłem przepisu nakładającego na placówkę służby zdrowia obowiązek stosowania tego formularza. Praktyka podsuwania do podpisu dokumentu wynika z wewnętrznych procedur placówki. Co do zasady, pacjent nie jest związany wewnętrznymi procedurami placówek służby zdrowia.

Świadoma odmowa szczepień prostą drogą do grzywny

Jeżeli podpiszesz dokument, to Sanepid być może potraktuje Cię jako „uchylającego się”. A to prowadzi do nałożenia grzywny. Więc jeżeli chcesz wykluczyć wszystkie przeciwwskazania przed szczepieniem, to nie podpisuj tego dokumentu! Ostatnio opowiadałem o pewnej matce, która wygrała z Sanepidem.

Czytaj: Z Sanepidem można wygrać>>>

Otóż matka wygrała między innymi dlatego, że oświadczyła, iż nie sprzeciwia się co do zasady obowiązkowi szczepień. Natomiast oświadczenie, które podsuwają Tobie do podpisu, w pewnych wypadkach może sugerować, że jednak się uchylasz.

Świadoma odmowa szczepień na porodówce

Nie podpisuj świadomej odmowy szczepień na porodówce. Za to żądaj przeprowadzenia badań kwalifikacyjnych.

Czytaj: Jak rozmawiać z lekarzem o szczepieniach na porodówce?>>>

Musisz wiedzieć, że coraz częściej rodzice korzystają na porodówkach z usług prawników. Naprawdę! Prawnicy w ich imieniu rozmawiają z lekarzami o szczepieniach.

Świadomą odmowę szczepień można odwołać

Jeżeli podpisałeś oświadczenie, to w każdej chwili możesz je odwołać. Po co masz trafić na czarną listę Sanepidu? Odwołanie oświadczenia najlepiej złożyć na piśmie. I albo wysłać do placówki listem poleconym, albo złożyć osobiście. W tym drugim wypadku żądaj potwierdzenia złożenia pisma.

Czytaj też: Jak powinno przebiegać badanie kwalifikacyjne przed szczepieniem?>>>

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 602-490-321 e-mail: marcin.bartynski@gmail.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński z siedzibą w Oleśnicy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.bartynski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: