Marcin Bartyński

radca prawny

Pomagam rodzicom w ich zmaganiach z Sanepidem i wojewodą. Piszę zarzuty i zażalenia. Sporządzam skargi do sądów administracyjnych...
[Więcej >>>]

Zgłoś sprawę

Prezes NIL i GIS podkreślają wagę badania kwalifikacyjnego

Marcin Bartynski30 stycznia 20203 komentarze

Ostatnio wielkie poruszenie spowodował wspólny komunikat Prezesa Naczelnej Izby Lekarskiej i Generalnego Inspektora Sanitarnego na temat szczepień.

Wstęp do komunikatu głosi:

W związku z docierającymi do Naczelnej Izby Lekarskiej i Głównego Inspektora Sanitarnego informacjami o tym, że lekarze wykonujący obowiązkowe szczepienia ochronne coraz częściej spotykają się z odmową realizacji szczepienia do czasu spełnienia przez lekarza różnych żądań, w tym w szczególności udzielenia rozlicznych i bardzo szczegółowych informacji, które nie mieszczą się w zakresie lekarskiego badania kwalifikacyjnego do szczepienia, a jednocześnie w związku z potrzebą podkreślenia faktu, że według aktualnej wiedzy medycznej nie ma skuteczniejszej metody ochrony przed chorobami zakaźnymi niż szczepienia ochronne, Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej oraz Główny Inspektor Sanitarny przedstawiają następujące stanowisko.

Zachęcam do zapoznania się z treścią całego komunikatu. Prezes NIL i GIS dostrzegli w nim wagę badania kwalifikacyjnego przed szczepieniem. Zauważyli, że obowiązek przeprowadzenia badania kwalifikacyjnego wynika wprost z przepisu ustawy. Podkreślają, że lekarz ma obowiązek przeprowadzenia szczegółowego badania stanu zdrowia dziecka:

W świetle przepisów prawa o realizacji obowiązkowego szczepienia ochronnego u dziecka decyduje lekarz, po uprzednim przeprowadzeniu szczegółowego badania jego stanu zdrowia oraz zebraniu potrzebnych informacji w trakcie wywiadu z jego rodzicem w ramach kwalifikacyjnego badania lekarskiego.

Moim zdaniem osłuchanie dziecka i zajrzenie mu do gardła jest niewystarczające. Takie czynności nie wypełniają znamion szczegółowego badania stanu jego stanu zdrowia, o którym mowa w komunikacie.

Co mówią przepisy o badaniu kwalifikacyjnym?

Warto zadać sobie pytanie, pod jakim kątem powinno być prowadzone badanie stanu zdrowia dziecka. Oraz pod jakim kątem lekarz ma przeprowadzić wywiad z rodzicem dziecka. Otóż zgodnie z art. 17 ust. 2 ustawy, na który to przepis powołuje się komunikat, celem badania jest wykluczenie przeciwwskazań do szczepienia.

Wykonanie obowiązkowego szczepienia ochronnego jest poprzedzone lekarskim badaniem kwalifikacyjnym w celu wykluczenia przeciwwskazań do wykonania obowiązkowego szczepienia ochronnego (art. 17 ust. 2 ustawy o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych).

Gdzie znajdziemy te przeciwwskazania?

Jak wynika z przepisów Prawa farmaceutycznego, producent szczepionki ma obowiązek określić przeciwwskazania w Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Charakterystyka Produktu Leczniczego zawiera dane klinicznego obejmujące przeciwwskazania (art. 11 ust. 1 pkt 4 lit. c ustawy – Prawo farmaceutyczne).

Z zestawienia tych dwóch przepisów wynika, że lekarz podczas badania kwalifikacyjnego ma obowiązek znać i stosować ChPL szczepionki. Zatem szczegółowe badanie stanu zdrowia dziecka, o którym mowa w komunikacje, powinno zmierzać do wykluczenia przeciwwskazań.

Jeżeli podczas badania kwalifikacyjnego lekarz odmawia odniesienia się do ChPL, to warto powołać się na:

  • ustawę o zapobieganiu chorobom zakaźnym,
  • prawo farmaceutyczne,
  • wspólny komunikat Prezesa NIL i GIS.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 602-490-321 e-mail: marcin.bartynski@gmail.com

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Hanna 31 stycznia, 2020 o 19:59

Dzień dobry,
Dziękuję za mozliwośc czytania Pana bloga i poszerzania wiedzy o szczepinkach
Hanna Mieszkowska-Mrowiec

Odpowiedz

Łukasz 18 maja, 2020 o 01:57

Dzień dobry, miło że poświęca Pan czas tej bardzo słusznej sprawie. Pozdrawiam

Odpowiedz

Karma 2 października, 2020 o 15:23

Dzień Dobry, cieszę sie, że trafiłam na Pana stronę, mam sporo watpliwości, które jestem w stanie rozwiac dzieki Pana artykułom.
Mam jednak problem z interpretacją tego, co lekarz napisał w zaświadczeniu z badania kwalifikacyjnego – wpisał „mama nie zgadza się na zaszczepienie dziecka, jesli nie wykluczy się uczulenia na składniki szczepionki”…. czy wg Pana opini lekarz już się sam „wkopał” i nie trzeba nic z tym robić, czy jednak pisze nieprawdę ? Bo z jednej strony ma rację, że nie chcę szczepić niezgodnie z ustawą (brak wykluczenia przeciwwskazań), ale z drugiej strony ja się upieram, że chcę szczepić (więc nie powinien zaznaczyć pierwszej budki w zaświadczeniu, ze stwierdzono brak przeciwwskazań) – czy wg Pana/Państwa sanepid może to odebrać jako uchylanie sie rodziców od obowiązku szczepień ? (pytam, bo sprawa jest już w sanepidzie, po tym jak poprzednia przychodnia uprzejmie doniosła…), w
Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi !

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński z siedzibą w Oleśnicy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.bartynski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: