Marcin Bartyński

radca prawny

Pomagam rodzicom w ich zmaganiach z Sanepidem i wojewodą. Piszę zarzuty i zażalenia. Sporządzam skargi do sądów administracyjnych...
[Więcej >>>]

Zgłoś sprawę

Obowiązek noszenia maseczek. Czy młoda para podczas ślubu musi zakryć usta i nos?

Marcin Bartynski27 kwietnia 2020Komentarze (0)

Znowu zadzwonił do mnie Rafał Chmielewski z Koronawirus i Biznes. Tym razem rozmawialiśmy o nowym obowiązku noszenia maseczek.

  • czy para młoda podczas ślubu ma obowiązek zakrywania ust i nosa?
  • co grozi za nienoszenie maseczki?
  • dlaczego osobę bez maseczki możemy podejrzewać o to, że jest tajnym agentem?

O tym dowiesz się, słuchając podcastu.

Czym można zakrywać usta i nos?

Obowiązek polega na zakrywaniu ust i nosa:

  • po pierwsze maską,
  • maseczką,
  • przy pomocy odzieży lub jej części,
  • a nawet kaskiem motocyklowym.

Natomiast nie ma możliwości zakrywania ust i nosa w życiu codziennym przyłbicą. Z przyłbicy mogą korzystać jedynie sprzedawcy na kasie, o ile stanowisko kasowe jest oddzielone od klientów pleksją.

Gdzie muszę nosić maseczkę?

Po pierwsze – w transporcie zbiorowym, czyli w pociągu, tramwaju, autobusie, metrze.

Po drugie – w samochodach, w których podróżują osoby niezamieszkujące razem. Co ciekawe, jeżeli jedziemy sami z dzieckiem do ukończenia 4. roku życia, to nie musimy mieć maseczki, nawet jeżeli to nie jest nasze dziecko!

Po trzecie – w szeroko rozumianych miejscach ogólnodostępnych.

Co to są miejsca ogólnodostępne?

Rozporządzenie nie definiuje tego pojęcia. Może to być zarówno teren stanowiący własność prywatną, jak i własność publiczną. W rozporządzeniu podano przykłady miejsc ogólnodostępnych:

  • drogi, place, cmentarze, parki, ogrody botaniczne,
  • urzędy, sądy, kościoły, muzea, szkoły, przychodnie, restauracje, dworce, stadiony, placówki pocztowe, biura,
  • sklepy, targowiska.

W myśl rozporządzenia, miejscem ogólnodostępnym są także części nieruchomości wspólnych we wspólnotach mieszkaniowych, czyli klatki schodowe, piwnice, strychy.

Czy muszę nosić maseczkę w biurze?

Klient przychodzący w jakieś sprawie do biura musi mieć zakryte usta i nos. Maseczkę może ściągnąć jedynie wtedy, gdy jest to niezbędne ze względu na świadczoną usługę (np. przychodzimy do fotografa w celu wykonania zdjęcia, przychodzimy do dentysty).

Natomiast pracownik, który nie obsługuje bezpośrednio klientów, może maseczkę ściągnąć. Jednakże jeżeli przychodzi do niego klient, to musi go obsłużyć w maseczce.

Czy para młoda na swoim ślubie musi mieć maseczkę?

Na ślubie cywilnym – tak.

Natomiast na ślubie kościelnym – niekoniecznie. I to pomimo tego, że rozporządzenie pozwala odkryć usta i nos jedynie księdzu odprawiającemu mszę św.

Już tłumaczę, dlaczego tak jest. Otóż rozporządzenie w paragrafie 8 przewiduje ograniczenia w sprawowaniu kultu religijnego. Natomiast w paragrafie 9 wskazuje, na czym te ograniczenia polegają – na zapewnieniu, aby w kościele podczas mszy św. znajdował się 1 uczestnik na 15 m kw. powierzchni kościoła. I w zasadzie są to jedyne ograniczenia w sprawowaniu kultu religijnego przewidziane rozporządzeniem.

Czy nałożenie na młodą porę obowiązku zakrywania ust i nosa w momencie składania przysięgi małżeńskiej jest ograniczeniem w sprawowaniu kultu religijnego? Bez wątpienia – tak.

Skoro zatem w par. 9 rozporządzenia nie przewidziano innych ograniczeń w sprawowaniu kultu religijnego, to tym samym młoda para – przynajmniej podczas składania przysięgi małżeńskiej – nie ma obowiązku zakładania maseczki.

Co grozi za brak maseczki?

Mandat do 500 zł.

A jeżeli sprawa trafi do Sanepidu – kara administracyjna od 5 tys. zł do 10 tys. zł.

W kolejnych artykułach będę pisał o tym, jak się odwołać od grzywny wymierzonej przez Sanepid.

Czy tajny agent musi mieć maseczkę?

Rozporządzenie przewiduje, że z tego obowiązku są zwolnieni również funkcjonariusze Kontrwywiadu Wojskowego i Wywiadu Wojskowego – wykonujących zadania służbowe. Zatem jeżeli zobaczymy kogoś na ulicy bez maseczki, to możemy podejrzewać, że jest to tajny agent w akcji:)

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 602-490-321 e-mail: marcin.bartynski@gmail.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński z siedzibą w Oleśnicy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.bartynski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: