Marcin Bartyński

radca prawny

Pomagam rodzicom w ich zmaganiach z Sanepidem i wojewodą. Piszę zarzuty i zażalenia. Sporządzam skargi do sądów administracyjnych...
[Więcej >>>]

Zgłoś sprawę

MEN odpowiada na apel

Marcin Bartynski14 maja 20203 komentarze

Dwa dni temu MEN przesłało mi odpowiedź na apel ws. maseczek dla dzieci w przedszkolu powyżej 4 r. życia.

O sprawie pisałem na blogu na początku maja:

Cały wpis z 4 maja możesz przeczytać tutaj>>>

W związku z tym wystosowałem do MEN apel, żeby pozwolił ściągnąć maseczki wszystkim dzieciom w przedszkolu.

Także tym powyżej 4 roku życia.

Dwa dni temu MEN mi odpowiedział.

Napisał między innymi tak:

Biorąc pod uwagę powyższe, należy podkreślić, że obowiązek noszenia maseczki lub innej formy indywidualnej osłony nosa i ust, obowiązuje dziecko, które ukończyło 4. rok życia, w drodze do przedszkola i z powrotem.
W przedszkolu nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa, zarówno przez dzieci, jak i nauczycieli. Brak maseczki w budynku i na zamkniętym terenie przedszkola nie koliduje z przepisem dotyczącym obowiązku zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej uregulowanym w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 15 kwietnia 2020 r.
zmieniającym rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Wprawdzie przedszkole/szkoła jest budynkiem użyteczności publicznej w myśl rozporządzenia Ministra Infrastruktury, ale nie następuje w nim rotacja klientów np. jak w sklepie czy w punkcie pocztowym, zatem zmniejsza się ryzyko przenoszenia zakażenia. Jednocześnie do przedszkoli mają zastosowanie szczegółowe wytyczne GIS m.in. w zakresie przebywania rodziców i osób trzecich w częściach wspólnych podmiotu z zachowaniem rygorystycznych zasad i środków ostrożności, w tym osłony nosa i usta, rękawiczek, dezynfekcji rąk oraz dystansu.

Pismo od MEN zamieszczam tutaj>>>

Jednakże fakt, że w przedszkolu nie następuje rotacja klientów, jak w sklepie czy na poczcie, nie wyłącza zastosowania rozporządzenia maseczkowego:

Do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach ogólnodostępnych, w tym w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania.

Poza tym wytyczne GIS nie są źródłem prawa powszechnie obowiązującego. Nie są publikowane w Dzienniku Ustaw.

Odpisałem do MEN. Ufam, że kolejna wersja rozporządzenia uwzględni te uwagi.

Edit z 15 maja 2020 r.: dzisiaj odpowiedziało ministerstwo zdrowia

Ministerstwo stoi na stanowisku, że w stosunku do dzieci w przedszkolu zastosowanie ma następujący przepis rozporządzenia maseczkowego:

Obowiązku zasłaniania ust i nosa nie stosuje się w przypadku osoby, której miejscem stałego lub czasowego pobytu są budynki użyteczności publicznej przeznaczone na potrzeby wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, chyba że zarządzający takim budynkiem postanowi inaczej.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 602-490-321 e-mail: marcin.bartynski@gmail.com

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

JMR 14 maja, 2020 o 23:49

Czyli innymi słowy Ministerstwo Zdrowia nie rozumie swojego własnego rozporządzenia. Ale czy kogoś to powinno dziwić?

Odpowiedz

Sławomir 15 maja, 2020 o 10:17

Panie Marcinie, wykonuje Pan systematyczną pracę, jest Pan wyjątkowy, proszę nie ustępować, takich ludzi nam brakuje w tej skorumpowanej rzeczywistości. Dziękuję za Pana zaangażowanie w imieniu swoim i wszystkich nieświadomych ślepców. Doceniam i jestem wdzięczny.

Odpowiedz

Marcin Bartyński 15 maja, 2020 o 10:22

Mam odpowiedź z ministerstwa zdrowia:
przedszkole to budynek użyteczności publicznej przeznaczony na potrzeby wychowania. Osoby, których miejscem czasowego pobytu jest taki budynek, są zwolnione z obowiązku noszenia maseczek.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński z siedzibą w Oleśnicy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.bartynski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: