Marcin Bartyński

radca prawny

Pomagam rodzicom w ich zmaganiach z Sanepidem i wojewodą. Piszę zarzuty i zażalenia. Sporządzam skargi do sądów administracyjnych...
[Więcej >>>]

Zgłoś sprawę

Co robić, gdy lekarz nie chce wystawić zaświadczenia o odbytym badaniu kwalifikacyjnym?

Marcin Bartynski16 sierpnia 20193 komentarze

Jakiś czas temu Czytelniczka w komentarzach zapytała, co można zrobić, gdy lekarz nie chce wystawić zaświadczenia z badania kwalifikacyjnego?

Ja nie robiłbym z tym nic.

Nie ulega wątpliwości, że lekarz ma ustawowy obowiązek wystawić takie zaświadczenie. Więcej opowiadałem o tym we wpisie Zaświadczenie z badania kwalifikacyjnego przed szczepieniem. Bardzo często lekarze nie znają tego obowiązku. Do absolutnej rzadkości należą sytuacje, w których pacjenci dostają zaświadczenie z urzędu.

Uświadomieni rodzice żądają jednak wystawienia zaświadczenia. Lekarze różnie na te żądania reagują, niekiedy wprost odmawiają wykonania swojego obowiązku. Co robić w takich sytuacjach?

Powtarzam – ja nie robiłbym z tym nic. Jedynie przypilnowałbym, żeby wpis o odbytym badaniu znalazł się w dokumentacji medycznej. Na ogół lekarze nie robią w tej kwestii żadnego problemu. Moim zdaniem dokumentacja medyczna powinna być wystarczającym dowodem w postępowaniu przed Sanepidem na okoliczność poddania dziecka badaniu kwalifikacyjnemu.

Natomiast fakt niewystawienia zaświadczenia można wykorzystać później w ewentualnym postępowaniu egzekucyjnym. Otóż będzie można podnieść dodatkowy zarzut – lekarz nie wykonał swojego ustawowego obowiązku polegającego na…

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 602-490-321 e-mail: marcin.bartynski@gmail.com

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Marek 16 sierpnia, 2019 o 14:48

Interesujące podejście. Jednak w jaki sposób zakończyć taką wizytę? Po prostu wyjść z gabinetu lekarza nic nie mówiąc? Lekarz przecież stwierdzi, że kwalifikuje dziecko do szczepienia i prosi o przejście do gabinetu zabiegowego… Jak więc w takiej sytuacji wg Pana rodzic ma się zachować?

Odpowiedz

Maria 19 sierpnia, 2019 o 12:56

Dzień dobry,
Lekarz zaznacza w zaświadczeniu o przeprowadzonym badaniu checkbox „brak przeciwwskazań”.
Jednocześnie lekarz dokonał TYLKO I WYŁĄCZNIE badanie fizykalne polegające na osłuchaniu pacjenta oraz zajrzeniu w gardło.
Lekarz nie wykonał ŻADNYCH badań, które wykluczają przeciwwskazania z CHPL szczepionki, do tego nie zrobił wywiadu obciążenia w rodzinie dziecka chorobami genetycznymi – a tutaj jak wiemy zachodzi coraz większa konieczność przyjrzenia się sytuacji oraz w razie ryzyka wystąpienia niektórych chorób zachowanie rozsądku z ilością preparatów szczepionkowych.
Czy lekarz łamie prawo fałszując dokumentację medyczną – zaznaczył, że nie ma przeciwwskazań? Czy słowa lekarza „wykluczyłem przeciwwskazania”, zaznaczenie okienka że ich brak są podstawą do zaznaczenia tego okienka? Jak to potraktować? Że nie wykluczył na przykład nadwrażliwości na któryś ze składników szczepionki?

Odpowiedz

Marcin Bartynski 19 sierpnia, 2019 o 18:18

Aż tak daleko z twierdzeniami o fałszowaniu dokumentacji medycznej bym się nie posunął.
Natomiast zaświadczenie nie jest jedynym dowodem na okoliczność odbycia badania kwalifikacyjnego. Warto sięgnąć przede wszystkim do dokumentacji medycznej – tam powinny być opisane czynności, które podjął lekarz w celu wykluczenia przeciwwskazań. W ewentualnym postępowaniu administracyjnym opierałbym się przede wszystkim na dokumentacji medycznej, nie ograniczałbym się tylko do samego zaświadczenia.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński z siedzibą w Oleśnicy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.bartynski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: