Jak zgłosić NOP?
Czytelniczka bloga, komentując jeden z poprzednich wpisów, zasugerowała, żebym coś opowiedział o tym, jak zgłosić NOP.
Co to jest NOP?
Zanim wyjaśnimy, jak przebiega procedura zgłaszania NOPów, najpierw wyjaśnijmy sobie, czym w świetle przepisów prawa NOP jest.
Otóż NOPy regulują dwa akty prawne:
- ustawa o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych,
- rozporządzenie ws. odczynów poszczepiennych oraz kryteriów ich rozpoznawania.
No i ustawa zawiera tzw. słowniczek wyrażeń ustawowych, w którym zdefiniowano NOP:
Niepożądany odczyn poszczepienny – niepożądany objaw chorobowy pozostający w związku czasowym z wykonanym szczepieniem ochronnym.
Zwróć uwagę, że ustawa mówi o związku czasowym ze szczepieniem, a nie np. o związku przyczynowo-skutkowym.
Rozporządzenie uszczegóławia NOP, gdyż:
za związane czasowo ze szczepieniem uznaje się zaburzenia stanu zdrowia, które wystąpiły w okresie 4 tygodni po podaniu szczepionki. Mogą one być wynikiem:
- indywidualnej reakcji organizmu człowieka szczepionego na podanie szczepionki,
- błędu wykonania szczepionki lub błędu podania szczepionki,
- zjawisk od szczepienia niezależnych, a tylko przypadkowo pojawiających się po szczepieniu.
Także rozporządzenie wskazuje na to, że NOPy mogą być zupełnie niezależne od szczepienia. Każde zaburzenie stanu zdrowia występujące w okresie 4 tygodni od szczepienia powinno być zakwalifikowane jako NOP.
Jak zgłosić NOP?
Jeżeli w okresie 4 tygodni od szczepienia wystąpiły u dziecka jakiekolwiek zaburzenia stanu zdrowia, możesz zgłosić się do lekarza. Np. do tego, który przeprowadzał badanie kwalifikacyjne. Niech lekarz wpisze do dokumentacji medycznej objawy. W tym momencie możesz przypomnieć lekarzowi o jego obowiązku zgłoszenia NOP do Sanepidu. Obowiązek wynika wprost z ustawy:
Lekarz lub felczer, który podejrzewa lub rozpoznaje wystąpienie niepożądanego odczynu poszczepiennego, ma obowiązek, w ciągu 24 godzin od powzięcia podejrzenia jego wystąpienia, zgłoszenia takiego przypadku do państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.
Lekarze często mówią, że dany objaw nie ma związku ze szczepieniem i nie kwalifikują go jako NOP. Otóż zgodnie z ustawą jedynym związkiem, który musi wystąpić między szczepieniem a objawem, jest związek czasowy. Wystarczy, że objaw wystąpi do 4 tygodni od zaszczepienia i lekarz ma obowiązek zgłosić NOP do Sanepidu. Ma na to 24 godziny od stwierdzenia NOPu.
Przeczytaj też: Co robić, gdy lekarz odmawia zgłoszenia NOP?>>>
Procedura zgłaszania NOPu
W celu zgłoszenia NOPu lekarz wypełni formularz według wzoru załączonego do rozporządzenia. W formularzu lekarz wskazuje, na czym polega niepożądany odczyn poszczepienny. Na przykład, czy wystąpiła reakcja miejscowa (taka, jak ropień w miejscu wstrzyknięcia), czy ogólna (gorączka, drgawki, wstrząs anafilaktyczny itd.), ewentualnie powikłanie. Na końcu lekarz kwalifikuje NOP jako ciężki, poważny lub łagodny.
Lekarz w formularzu wskazuje również dane szczepionki, w tym jej nazwę i serię.
Częściowo wypełniony formularz lekarz przekazuje do państwowego powiatowego inspektora sanitarnego (czyli do Sanepidu). Sanepid uzupełnia formularz o pozostałe dane, między innymi czy wystąpiły odczyny u innych osób szczepionych tą serią szczepionki.
W przypadku ciężkiego lub poważnego NOPu powiatowy inspektor ma godzinę na przekazanie informacji o fakcie wystąpienia takiego odczynu inspektorowi wojewódzkiemu.
Następnie wojewódzki inspektor ma godzinę na przekazanie informacji o fakcie wystąpienia takiego odczynu Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu i wojewódzkiemu inspektorowi farmaceutycznemu.
Kopie zgłoszeń trafią też do Urzędu
Sanepid ma obowiązek przekazywania kopii zgłoszeń NOPów Urzędowi Produktów Leczniczych. W przypadku podejrzenia, że wystąpienie niepożądanego odczynu poszczepiennego mogło być wywołane wadą jakościową szczepionki, Główny Inspektor Farmaceutyczny ma obowiązek przekazać Urzędowi Produktów Leczniczych także wyniki badań jakości tej szczepionki.
Rejestry zgłoszeń NOPów
Na podstawie zgłoszeń Sanepid prowadzi rejestr zgłoszeń niepożądanych odczynów poszczepiennych. Powiatowy inspektor sanitarny prowadzi rejestr na podstawie oryginałów zgłoszeń, natomiast wojewódzki inspektor – na podstawie kopii zgłoszeń.
Dane zgromadzone w rejestrze zgłoszeń przechowuje się przez okres 10 lat od dnia zgłoszenia NOPu.
{ 12 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Wszystko super, ale lekarz zgłasza NOP, gdy go rozpoznaje lub podejrzewa jego wystąpienie. A jak nie rozpoznaje i nie podejrzewa? Wtedy nie musi zgłaszać. Fakt, wychodzi na idiotę (bo przecież wystarczy związek czasowy), ale: NIE PODEJRZEWA ani NIE ROZPOZNAJE -> nie musi zgłaszać -> nie ma podstawy do nałożenia grzywny…
Pani Agnieszko,
jeżeli czas pozwoli, to w przyszłym tygodniu napiszę, co można zrobić, jeżeli Sanepid odmawia ukarania lekarza za niezgłoszenie NOPu.
No napisał Pan i niewiele z tego wynikło, bo w tym kolejnym artykule powielił Pan ten sam błąd nie zauważając, że lekarz ma obowiązek zgłosić NOP tylko jeśli go rozpoznał lub jeśli go podejrzewa. I żadna siła nie może go zmusić, aby rozpoznał, lub aby podejrzewał. I to by było na tyle. Rozporządzenia byle głupek nie pisał. Ktoś się dobrze postarał, żeby lekarz był zawsze „kryty”, gdy nie zgłasza NOP-a.
Do wykazania, że lekarz rozpoznał NOP, wystarczy domniemanie faktyczne. W latach 2010 – 2015 Sanepidy ukarały mandatami karnymi kilkudziesięciu lekarzy za niezgłoszenie NOPu. Niewykluczone, że korzystały przy tym z tej właśnie instytucji domniemania faktycznego.
Równie dobrze lekarze mogli się nieudolnie bronić lub po prostu poddali się bez walki. 🙂
Witam,
A co w rzypadku gdy NOP wystąpił 2 lata temu w 2 tygodnie po podaniu szczepionki. Czy nadal mogę wymagać od lekarza zgłoszenia go? Miał wtedy 6 mcy, teraz ma 3 lata.
Mam 2 synów.
U starszego było zapalenie płuc w 6 tygodni po bcg i wzw w pierwszych dobach zycia. Czy mogę to jeszcze zgłosić? Czy mogę wymagać od lekarza? Ma już 5 lat.
Ufam, że objawy zostały opisane w dokumentacji medycznej? Może Pani nadal żądać od lekarza zgłoszenia NOPu. Niezgłoszenie jest wykroczeniem, jednakże karalność wykroczenia ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia minął rok, chyba że w tym czasie wszczęto postępowanie (wówczas karalność ustaje po dwóch latach).
Oprócz tego może Pani sama zgłosić NOP do Urzędu Produktów Leczniczych.
Dzień dobry, syn miał nop 19 dni po szczepieniu, ale w 2011 roku – wtedy nie kojarzyłam choroby z zaszczepieniem. Mam dokument z sor, ponieważ działo sie to w niedzielę, mały dostał 41,4 st. gorączki. w szpitalu nie przeprowadzony wywiadu pod kątem szczepień. Kto w takiej sytuacji ma obowiązek zgłosić nop?
Pozdrawiam.
Witam . Synek 1,5 roku temu po szczepieniu na penumokoki (dobę po ) dostał niedokrwiennego udaru mózgu. Do tej pory czekaliśmy na badania genetyczne bo wmawiano nam że powodem jest poważne wada genetyczna okazało się że syn rządnej wady nie ma . Pediatra rzekomo w dzień zdarzenia zgłosił NOP ale przez to 1,5 roku nikt z sanepidu się do nas nie zgłosił , czy to możliwe ? Co mamy zrobić ?
Oby rodzice nie poddawali się bez walki i jednak NOPy zgłaszali.
Proszę o źródło dla stwierdzenia, że Sanepid ukarał jakiegoś lekarza w latach 2015-2016. Jakie dokumenty na tę okoliczność przez Sanepid zostały wytworzone.
W latach 2010-2015 zostało ukaranych 28 lekarzy lub felczerów:
http://www.rynekaptek.pl/prawo/kazdy-moze-zglosic-niepozadany-odczyn-poszczepienny,13308.html