Marcin Bartyński

radca prawny

Pomagam rodzicom w ich zmaganiach z Sanepidem i wojewodą. Piszę zarzuty i zażalenia. Sporządzam skargi do sądów administracyjnych...
[Więcej >>>]

Zgłoś sprawę

Zadośćuczynienie za niepoinformowanie o możliwości wystąpienia NOP

Marcin Bartynski13 maja 20193 komentarze

Rodzice opisują przeróżne skutki szczepień, np. utrata przytomności, brak kontaktu, drgawki, bezdech.

Często lekarz przed podaniem szczepienia nie informuje pacjenta o możliwych NOPach. Tym samym lekarz nie dopełnia swojego obowiązku w związku ze szczepieniem – obowiązku informacyjnego. Lekarz ma bowiem obowiązek, a pacjent ma zagwarantowane ustawą prawo do pełnej informacji o dających się przewidzieć skutkach podania szczepionki. Także tych niepożądanych skutkach.

Przed podaniem szczepionki lekarz powinien zatem poinformować pacjenta o NOPach.

Zadośćuczynienie za niepoinformowanie o możliwości wystąpienia NOP

Prawo do informacji, w tym prawo do informacji o niepożądanych skutkach, jest jednym z podstawowych praw pacjenta.

Naruszenie tego prawa może skutkować obowiązkiem zapłacenia pacjentowi zadośćuczynienia.

Zgodnie z ustawą o prawach pacjenta:

W razie zawinionego naruszenia praw pacjenta sąd może przyznać poszkodowanemu odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę na podstawie art. 448 Kodeksu cywilnego.

Jeżeli przed szczepieniem lekarz nie udzieli informacji o możliwości wystąpienia NOP, to zadośćuczynienie należy się także wtedy, gdy NOP ostatecznie nie wystąpi.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 602-490-321 e-mail: marcin.bartynski@gmail.com

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Andrzej 7 lipca, 2019 o 10:10

Witam,

proszę o rozwinięcie tematu jak naprawdę wygląda sytuacja jeżeli wystąpi NOP , kto ponosi bezwzględną odpowiedzialność , gdzie szukać pomocy , czy jest w Polsce fundusz odszkodowań za NOP patrząc na inne kraje UE i świat np: USA.

Odpowiedz

Kala 14 sierpnia, 2019 o 13:10

Po jakim czasie od takiego zdarzenia mozna to zrobic? Czy za takie przewinienie mozna winic wtedy kiedy nie ma sie dowodow (nagrań) na to iz lekarz nie poinformowal? Gdzie walczymy o takie zadoscuczynienie? Bardzo prosze o odp 🙂

Odpowiedz

Marcin Bartynski 16 sierpnia, 2019 o 07:26

Termin przedawnienia roszczenia o zadośćuczynienie wynosi 3 lata. Termin upływa się wraz z końcem roku kalendarzowego. Czyli np. gdy do zdarzenia doszło w 2017 r., to roszczenie przedawnia się 31 grudnia 2020 r.
Powództwo o zadośćuczynienie wytacza się przed sądem powszechnym.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński z siedzibą w Oleśnicy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.bartynski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: