Marcin Bartyński

radca prawny

Pomagam rodzicom w ich zmaganiach z Sanepidem i wojewodą. Piszę zarzuty i zażalenia. Sporządzam skargi do sądów administracyjnych...
[Więcej >>>]

Zgłoś sprawę

Uchwały ws. pierwszeństwa zaszczepionych dzieci w przedszkolach są nieważne

Marcin Bartynski09 marca 2019Komentarze (0)

Uchwała Rady Miasta Częstochowy ograniczająca dostęp do przedszkoli nieszczepionym dzieciom

Radni z Częstochowy w styczniu tego roku przegłosowali uchwałę mającą ograniczyć dostęp do przedszkoli nieszczepionym dzieciom. Otóż zgodnie z uchwałą w drugim etapie rekrutacji do przedszkola kandydat miał dostawać dodatkowe punkty za:

  • zaszczepienie dziecka zgodnie z kalendarzem szczepień lub
  • długotrwałe odroczenie obowiązku szczepień przez lekarza.

Szansa na dostanie się do przedszkola przez nieszczepione dziecko została znacznie ograniczona. Kandydat za samo szczepienie otrzymywał bowiem znaczną liczbę punktów, bo aż 20. Znaczną liczbę punktów otrzymywało się także za samotne rodzicielstwo, niepełnosprawność dziecka lub opiekuna – 22 punkty.

Pozostałe kryteria były dużo mniej punktowane. Na przykład za zamieszkiwanie w dzielnicy, w której znajduje się przedszkole pierwszego wyboru otrzymywało się tylko 6 punktów. Jeżeli rodzeństwo kandydata miało kontynuować wychowanie przedszkolne w przedszkolu – 10 punktów.

Widać więc wyraźnie, że celem uchwały było znaczne ograniczenie dostępu do przedszkoli nieszczepionych dzieci, a nawet ich wykluczenie.

Wojewoda stwierdził nieważność uchwały

Po głosowaniu rodzice pisali liczne skargi na uchwałę do wojewody śląskiego. Wojewoda może bowiem stwierdzić nieważność takich uchwał, jeżeli są one niezgodne z prawem.

No i wojewoda stwierdził nieważność uchwały. W swojej decyzji wojewoda powołał się między innymi na to, że:

  • uchwała jest sprzeczna z RODO – nie ma prawnych podstaw do przetwarzania przez przedszkole danych osobowych dziecka dotyczących jego zdrowia,
  • rada miasta nie może decydować o szczepieniach – nie należy to do jej kompetencji,
  • uzyskiwanie takich danych narusza konstytucyjne prawo do prywatności.

Gdyby wojewoda nie chciał stwierdzić nieważności uchwały…

No to wtedy każdy rodzic mający dziecko w wieku przedszkolnym sam mógłby zaskarżyć taką uchwałę do sądu. Najpierw musiałby wezwać radę miasta do poprawienia uchwały. W razie odmowy lub w razie milczenia organu sam mógłby wnieść skargę.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 602-490-321 e-mail: marcin.bartynski@gmail.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński z siedzibą w Oleśnicy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.bartynski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: