Marcin Bartyński

radca prawny

Pomagam rodzicom w ich zmaganiach z Sanepidem i wojewodą. Piszę zarzuty i zażalenia. Sporządzam skargi do sądów administracyjnych...
[Więcej >>>]

Zgłoś sprawę

Sprzeciw do komisji lekarskiej

Marcin Bartynski22 marca 2019Komentarze (0)

Lekarz kwalifikuje dziecko do szczepienia. Ty ze zdaniem lekarza się nie zgadzasz, bo np. nie wykluczył przeciwwskazań.

Możesz zastanowić się, czy nie skorzystać z prawa do wniesienia sprzeciwu do komisji lekarskiej.

Przepisy pozwalają na wniesienie takiego sprzeciwu, jeżeli:

opinia albo orzeczenie ma wpływ na prawa lub obowiązki pacjenta wynikające z przepisów prawa.

Sprzeciw do komisji lekarskiej

Sprzeciw możesz wnieść do komisji lekarskiej działającej przy Rzeczniku Praw Pacjenta. Pismo ze sprzeciwem  musisz prawidłowo uzasadnić – w przeciwnym razie komisja sprzeciw zwróci.

Komisja lekarska musi obowiązkowo zapoznać się z dokumentacją medyczną. Może także przeprowadzić badanie pacjenta – może, ale nie musi.

Do kogo wnieść sprzeciw?

Ustawa mówi, że sprzeciw wnosi się do komisji za pośrednictwem Rzecznika Praw Pacjenta. Kopertę ze sprzeciwem powinieneś zatem zaadresować do rzecznika.

Termin na wniesienie sprzeciwu

Ważne jest, żeby dochować terminu na wniesienie sprzeciwu. Wynosi on 30 dni od badania kwalifikacyjnego. W tym terminie pismo musi dotrzeć do rzecznika. Data stempla pocztowego nie ma znaczenia.

Orzeczenie komisji lekarskiej

Przepis mówi, że komisja lekarska ma obowiązek wydać orzeczenie w terminie 30 dni od dnia wniesienia sprzeciwu. Orzeczenie zapada bezwzględną większością głosów w obecności pełnego składu komisji. Od orzeczenia odwołanie nie przysługuje.

Komisja lekarska

Jak wyżej napisałem, komisja działa przy Rzeczniku Praw Pacjenta.

W skład komisji lekarskiej rzecznik powołuje trzech lekarzy. Dwóch z nich musi mieć tę samą specjalność, co lekarz, który zakwalifikował dziecko do szczepienia.

Przeczytaj też: Jak powinno przebiegać badanie kwalifikacyjne przed szczepieniem?

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 602-490-321 e-mail: marcin.bartynski@gmail.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński z siedzibą w Oleśnicy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.bartynski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: