Marcin Bartyński

radca prawny

Pomagam rodzicom w ich zmaganiach z Sanepidem i wojewodą. Piszę zarzuty i zażalenia. Sporządzam skargi do sądów administracyjnych...
[Więcej >>>]

Zgłoś sprawę

Sprostowanie dokumentacji medycznej z badania kwalifikacyjnego przed szczepieniem

Marcin Bartynski06 sierpnia 2019Komentarze (0)

Po odbytej wizycie kwalifikacyjnej przed szczepieniem warto poprosić o wgląd do dokumentacji medycznej z badania. Czasem okazuje się, że jej treść odbiega od faktycznego przebiegu wizyty.

Co może zatem zrobić rodzic, który zorientuje się, że dokumentacja medyczna zawiera błędy?

Wniosek o sprostowanie dokumentacji medycznej

W pierwszej kolejności rodzic może żądać sprostowania dokumentacji medycznej. Lekarz uznający wniosek o sprostowanie za uzasadniony, dokona sprostowania w sposób następujący:

  • skreśli błędny wpis,
  • zamieści adnotację o przyczynie błędu oraz datę i oznaczenie adnotacji o przyczynie błędu.

Błędna jest zatem praktyka niektórych placówek usuwania błędnych wpisów w taki sposób, żeby z usuniętymi wpisami nie można było się zapoznać.

Zawiadomienie organów ścigania o fałszowaniu dokumentacji medycznej

W skrajnych przypadkach rodzic może rozważyć złożenie zawiadomienia o poświadczenie nieprawdy w dokumentacji medycznej. Warto jednak dwa razy zastanowić się, zanim poskarżymy się prokuratorowi na lekarza, bo złożenie fałszywego zawiadomienia też jest przestępstwem.

Pozew o zobowiązanie do złożenia oświadczenia

Co można zrobić, jeżeli lekarz odmówi uwzględnia wniosku rodzica? Przepisy nie przewidują wprost, w jaki sposób można dochodzić na drodze sądowej sprostowania dokumentacji medycznej.

Mec. Daniel Anweiler na swoim blogu o odszkodowaniach za błędy medyczne wskazał na możliwość złożenia pozwu o zobowiązanie do złożenia oświadczenia. O ile sąd uznałby tą drogę sprostowania dokumentacji za dopuszczalną, to prawomocny wyrok zastępowałby błędny wpis lekarza.

Jednak droga do uzyskania korzystnego wyroku byłaby bardzo trudna, bo to rodzic musiałby udowodnić, że wpis lekarza jest błędny.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 602-490-321 e-mail: marcin.bartynski@gmail.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński z siedzibą w Oleśnicy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.bartynski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: