Marcin Bartyński

radca prawny

Pomagam rodzicom w ich zmaganiach z Sanepidem i wojewodą. Piszę zarzuty i zażalenia. Sporządzam skargi do sądów administracyjnych...
[Więcej >>>]

Zgłoś sprawę

Jak zgłosić zarzuty ws. prowadzenia egzekucji przymuszającej do szczepienia

Marcin Bartynski05 marca 20194 komentarze

Jeżeli Sanepid dowie się, że nie szczepisz dziecka, to prędzej czy później zrobi wszystko, żeby Cię do szczepienia przymusić. To znaczy wszystko, na co pozwalają przepisy.

A przepisy pozwalają na wielokrotne nakładanie grzywny w celu przymuszenia.

Jednak nie od razu ukarzą Cię grzywną. Zanim do tego dojdzie, ktoś musi przeprowadzić egzekucję. I musi ściśle przestrzegać przepisów ustawy.

O tym, jak z grubsza przebiega egzekucja w celu przymuszenia do szczepienia, opowiadałem we wpisie Co grozi za nieszczepienie dzieci?

Tytuł wykonawczy

No więc tuż przed wszczęciem egzekucji Sanepid wystawi tytuł wykonawczy. W dwóch egzemplarzach – jeden oryginał, drugi odpis dla rodziców. Oba egzemplarze Sanepid z wnioskiem o wszczęcie egzekucji prześle wojewodzie. Bowiem to wojewoda będzie prowadził egzekucję.

Potem wojewoda wszczyna egzekucję i odpis tytułu wykonawczego przesyła rodzicom.

Musisz być czujny, żeby tego nie przeoczyć. Dokładnie czytaj wszystkie listy, które dostajesz w sprawie szczepień. Czy to od wojewody, czy to od Sanepidu, czy od kogo innego.

Jak zaskarżyć tytuł wykonawczy w sprawie szczepień?

Prawdopodobnie razem z tytułem wykonawczym dostaniesz postanowienie o nałożeniu grzywny. Nie pomieszaj tego, gdyż tytuł wykonawczy skarży się inaczej niż grzywnę. Otóż tytuł wykonawczy skarży się zarzutami, a grzywnę zażaleniem.

O zażaleniu będzie inny razem osobny wpis. Dzisiaj zajmiemy się tylko zarzutami.

Termin na wniesienie zarzutów

Termin jest dosyć krótki i wynosi tylko 7 dni od doręczenia odpisu tytułu wykonawczego.

Pilnuj tego terminu. Zanotuj go sobie na kopercie (nie wyrzucaj koperty!). Jeżeli wniesiesz zarzut po upływie tego terminu, to żaden urzędnik nawet nie spojrzy na jego treść. Pismo zostanie odrzucone tylko i wyłącznie z tego powodu, że zostało wniesione za późno.

Zgodnie z prawem urzędnik ma najpierw obowiązek sprawdzić, czy zarzut został wniesiony w terminie. Dopiero w następnej kolejności sprawdza, czy jest on słuszny.

Wystarczy, że w terminie 7 dni wyślesz zarzut listem poleconym za pośrednictwem Poczty Polskiej.

Jak pisać zarzuty

Przede wszystkim w zarzutach oznacz organ, który ma być adresatem pisma.

Wskaż swoje dane.

Dokładnie oznacz tytuł wykonawczy, od którego się odwołujesz. Wpisz datę wystawienia tytułu wykonawczego, numer sprawy. Oznacz tego, kto wystawił tytuł.

Jak zaskarżyć tytuł wykonawczy?

Zgodnie z ustawą podstawą zarzutu może być między innymi wykonanie obowiązku. Jeżeli więc byłeś na badaniu kwalifikacyjnym przed szczepieniem, to poinformuj o tym Sanepid. Poprzyj to dowodami. Jeżeli Twoim zdaniem badanie kwalifikacyjne nie przebiegało tak, jak powinno przebiegać, to też o tym napisz.

Przeczytaj: Jak powinno przebiegać badanie kwalifikacyjne przed szczepieniem?>>>

Inną podstawą zarzutów mogą być błędy formalne w tytule wykonawczym. Jeżeli zauważyłeś taki błąd, to napisz o tym.

Podpis i załączniki

Nie zapomnij podpisać zarzutów. Podpis jest szalenie istotnym elementem każdego pisma procesowego.

Wymień dokumenty, które załączasz. Np. zaświadczenie o przeprowadzeniu badania lekarskiego lub ksero dokumentacji medycznej.

Na koniec jeszcze raz podkreślę: nie pomyl tytułu wykonawczego z grzywną. Od każdego z tych orzeczeń przysługują inne środki zaskarżenia. Od tego pierwszego – zarzuty, od tego drugiego – zażalenie.

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 602-490-321 e-mail: marcin.bartynski@gmail.com

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

ww 23 marca, 2019 o 12:11

wszystko na co obecnie prawo sanepidowi NIE ZEZWALA. Patrz Karta Praw Podstawowych art. 3 i RODO (2).

Odpowiedz

Marcin Bartynski 25 marca, 2019 o 07:07

@ww – zapewne masz na myśli ten etap, w którym przychodnia zawiadamia Sanepid. Mam zamiar o tym kiedyś napisać.

Odpowiedz

Grzegorz 4 maja, 2019 o 20:45

jakiekolwiek przetwarzanie danych osobowych w celu złamania zapisów Karty Praw Podstawowych (tutaj: art.3 pkt 2) jest nielegalne. Sanepid i wojewoda przetwarzajac dane osobowe w celu nałożenia grzywny popełniają zwykłe przestępstwo kryminalne. Od momentu przekazania danych do sanepidu przez przychodnię poprzez korespondecnję z sanpidem przez grzywnę od wojewody po egzekucję grzywny przez skarbówkę to wszystko jest nielegalne.

Odpowiedz

Aneta 5 września, 2022 o 09:52

Witam mam problem z sanepidem w sprawie grzywny nałożonej za nieszczepienia dziecka a teraz przyszło pismo z urzędu Skarbowego że trzeba zapłacić kare co można z tym zrobić żeby nie szcsepic dziecka.prosze o pomoc.Pismo przyszło w czwartek

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński z siedzibą w Oleśnicy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.bartynski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: