Marcin Bartyński

radca prawny

Pomagam rodzicom w ich zmaganiach z Sanepidem i wojewodą. Piszę zarzuty i zażalenia. Sporządzam skargi do sądów administracyjnych...
[Więcej >>>]

Zgłoś sprawę

Jak napisać zażalenie na grzywnę w celu przymuszenia do szczepień?

Marcin Bartynski08 marca 2019Komentarze (1)

Grzywna w celu przymuszenia do szczepienia

Kiedyś pisałem o tym, co Sanepid może zrobić, gdy nie szczepisz dziecka. O tym, że kieruje sprawę do wojewody. A wojewoda może wiele razy nakładać grzywnę w celu przymuszenia do szczepienia. Przepisy pozwalają wojewodzie na nałożenie grzywny wielokrotnie. Jednak każda grzywna nie może przekraczać kwoty 10 000 zł, a łącznie – kwoty 50 000 zł.

Przeczytaj: Co grozi za nieszczepienie dzieci?

Mimo wszystko wojewodowie nie nakładają aż tak wysokich grzywien. Zazwyczaj pierwsza grzywna waha się w kwocie od kilkuset złotych do nawet 2 000 zł (w zależności od województwa). Przepisy i orzecznictwo mówią, że mają obowiązek kierować się zasadami:

  • z jednej strony grzywna ma prowadzić do wykonania obowiązku,
  • z drugiej strony – grzywna ma być jak najmniej uciążliwa dla rodzica.

Zażalenie na grzywnę w celu przymuszenia do szczepienia

Jeżeli dostałeś zażalenie na postanowienie w celu przymuszenia, to możesz je zaskarżyć. Masz na to 7 dni. W tym celu musisz napisać do wojewody zażalenie na grzywnę.

Pismo powinno spełniać wymogi pisma procesowego. Czyli w nagłówku piszesz miejscowość, datę. Później wskazujesz dane nadawcy, czyli swoje dane (imię, nazwisko, adres). Piszesz, kto jest adresatem.

Otóż adresatem jest minister zdrowia, jednak zażalenie składasz za pośrednictwem wojewody. Czyli piszesz:

Minister Zdrowia
za pośrednictwem
Wojewody Dolnośląskiego

W tytule pisma wskazujesz, że jest to „zażalenie na postawienie o nałożeniu grzywny w celu przymuszenia”. Dalej dokładnie opisujesz postanowienie o nałożeniu grzywny. Czyli datę, numer, organ, który nałożył grzywnę.

No i teraz jest czas na najważniejszą część, czyli na zarzuty. Piszesz, dlaczego nie zgadzasz się z grzywną. Podstawowym zarzutem może być wysokość grzywny. Po prostu – zbyt uciążliwa. Jeżeli wojewoda zaszalał i nałożył grzywnę w wysokości 5 000 zł, to minister raczej obniży jej wysokość.

Podstawą zażalenia może też być:

  • brak określenia, do kiedy grzywna ma być zapłacona,
  • brak określenia, do kiedy rodzic ma zaszczepić dziecko,
  • również brak zagrożenia możliwością ponawiania grzywny.

Nie zapomnij o podpisie!

Zarzuty ws. prowadzenia egzekucji przymuszającej do szczepień

UWAGA! Czym innym jest grzywna, czym innym jest tytuł wykonawczy. Dzisiaj pisałem o grzywnie i zażaleniu. Ostatnio pisałem o zarzutach na tytuł wykonawczy. Jeżeli składasz zażalenie, to  bardzo Cię proszę: nie zapomnij o zarzutach! Są one nawet ważniejsze, niż samo zażalenie.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 602-490-321 e-mail: marcin.bartynski@gmail.com

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Małgorzata 27 lipca, 2022 o 23:03

Witam czy ktoś pisał już zażalenie oraz zaskarzal tytuł wykonalności sam ? Czy jest gdzieś na forum gotowy wzór?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński z siedzibą w Oleśnicy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.bartynski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: