Marcin Bartyński

radca prawny

Pomagam rodzicom w ich zmaganiach z Sanepidem i wojewodą. Piszę zarzuty i zażalenia. Sporządzam skargi do sądów administracyjnych...
[Więcej >>>]

Zgłoś sprawę

Czy sąd administracyjny stanie po stronie dzieci?

Marcin Bartynski27 maja 2019Komentarze (1)

Z relacji rodziców wynika, że Sanepidy są bezlitosne i nakładają grzywny nawet wtedy, gdy lekarz nie przeprowadzi rzetelnie badania kwalifikacyjnego.

Rodzic stawia się na badanie kwalifikacyjne, które często ogranicza się jedynie do osłuchania dziecka. Lekarz nie przeprowadza nawet wywiadu i wpisuje do dokumentacji, że dziecko nadaje się do szczepienia. Rodzic buntuje się, żąda, żeby lekarz przeczytał ChPL i wykluczył przeciwwskazania. Lekarz twierdzi, że nie da się wykluczyć przeciwwskazań (a nie przeprowadza nawet wywiadu) i tylko pyta: „szczepimy czy nie szczepimy?”.

Z oczywistych względów rodzic odmawia wyrażania zgody i sprawa trafia do Sanepidu. Mama albo tata pisze Sanepidowi, że lekarz nie przeprowadził badania kwalifikacyjnego jak należy, a Sanepid w odpowiedzi żąda zaświadczenia stwierdzającego przeciwwskazania i odraczającego obowiązek szczepień.

A jak rodzic ma takie zaświadczenie przedstawić, skoro lekarz stwierdził, że nie ma możliwości wykluczyć przeciwwskazań?

W efekcie sprawa kończy się grzywną. No i rodzic staje bezradny wobec tej całej machiny urzędniczej.

Jednak już niedługo zacznie się kształtować nowa linia orzecznicza Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Tam bowiem trafiają i będzie trafiać coraz więcej skarg rodziców na grzywny. Pytanie, czy sąd administracyjny stanie po stronie dzieci? Czy będzie uwzględniać to, że niekiedy sposób przeprowadzania badań kwalifikacyjnych przed szczepieniem woła o pomstę do nieba?

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 602-490-321 e-mail: marcin.bartynski@gmail.com

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Tomasz 28 maja, 2019 o 08:41

Niezrozumienie prawa, przez tych którzy zobligowani są prawnie do jego przestrzegania, woła o pomstę do nieba. Wygląda to na psychoterapię, sanepidy nie mają pojęcia co z tym robić a że, wykluczenie przeciwwskazań, nie zgadza się to z oficjalnym stanowiskiem władz sanepidu, robią to co robią. Nie ma znaczenia że producenci między wierszami w Chpl napisali „nie podawaj tego dziecku” a jak podasz to ty jesteś odpowiedzialny bo przecież cię ostrzegaliśmy.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński z siedzibą w Oleśnicy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.bartynski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: