Marcin Bartyński

radca prawny

Pomagam rodzicom w ich zmaganiach z Sanepidem i wojewodą. Piszę zarzuty i zażalenia. Sporządzam skargi do sądów administracyjnych...
[Więcej >>>]

Zgłoś sprawę

Czy niemowlęta będą miały obowiązek noszenia maseczek? Czy maseczkę trzeba będzie zakładać także na klatce schodowej?

Marcin Bartynski14 kwietnia 20206 komentarzy

Nakaz noszenia maseczek w miejscach publicznych

Pojutrze ma wejść w życie następujący obowiązek:

Od dnia 16 kwietnia 2020 r. do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy części odzieży, maski albo maseczki, ust i nosa podczas przebywania poza adresem miejsca zamieszkania lub stałego pobytu.

Przepis jest dość kontrowersyjny i chyba nie do końca przemyślany. Czy ów obowiązek oznacza, że także półroczne dzieci w drodze do lekarza lub po prostu na spacerze będą musiały zakładać maseczki?

Czy niemowlęta będą musiały nosić maseczki?

Moim zdaniem – nie. Z zasad doświadczenia życiowego wynika, że małe dziecko po prostu będzie zrywać maseczkę. To samo może dotyczyć dzieci dotkniętych np. ADHD.

Wydaje się, że rozporządzenie w tych przypadkach nakłada na rodziców obowiązek niemożliwy do wykonania. Tymczasem, jak głosili starożytni rzymianie:

Impossibilium nulla obligatio est.

Czyli: „niemożliwe nie obowiązuje”. Ta zasada będzie miała zastosowanie także w tym przypadku. Mam nadzieję, że tę zasadę będzie stosować także Policja.

Czy Policja będzie mogła karać za brak maseczek na klatce schodowej?

Moim zdaniem – nie. Wyżej cytowany przepis został umieszczony w rozporządzeniu Rady Ministrów. Z kolei Rada Ministrów wydała rozporządzenie w oparciu o upoważnienie zawarte w ustawie. Otóż ustawa nie pozwala Radzie Ministrów ingerować w to, co się dzieje w naszych prywatnych mieszkaniach, we wspólnotach mieszkaniowych. Dlatego uważam, że nie ma podstaw do karania za brak maseczek na klatce schodowej.

Jeszcze więcej wątpliwości z tymi maseczkami.

Pojawia się mnóstwo pytań o maseczki. Chyba prawodawca zdaje sobie sprawę z wadliwie skonstruowanego przepisu, bo podobno przepis będzie znowelizowany.

W zasadzie to przepis jest jasny: wszyscy mają obowiązek noszenia maseczek poza adresem swojego zamieszkania. Tylko prowadzi do trudnych do zaakceptowania wniosków. Np. jadąc samemu samochodem (lub z rodziną, z którą na co dzień przebywam pod jednym dachem), siedząc samemu w firmie – z punktu widzenia celu, w jakim wprowadzono ten przepis – obowiązek noszenia maseczek w tych wszystkich sytuacjach jest po prostu nieracjonalny. I będzie prowadził do demoralizacji społeczeństwa. Bo duża część po prostu nie będzie się stosowała do tego nakazu w ww. sytuacjach.

Mam więc nadzieję, że pogłoski o nowelizacji sprawdzą się.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 602-490-321 e-mail: marcin.bartynski@gmail.com

{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Marek 14 kwietnia, 2020 o 08:28

Jeszcze mam prośbę o analizę terminu „podczas przebywania poza adresem miejsca zamieszkania lub stałego pobytu”. Mam ogólnie dwa przypadki. Zamieszkanie na terenach jednorodzinnych i wielorodzinnych. W pierwszym przypadku chodzi o przebywanie bez maseczki tylko w budynku czy też na terenie własnej działki budowlanej? Drugi przypadek to poza mieszkaniem czy na terenie całej wspólnoty mieszkaniowej?

Odpowiedz

Marcin Bartynski 15 kwietnia, 2020 o 07:02

Moim zdaniem rozporządzenia nie stosuje się na terenach prywatnych – na działkach o zabudowie jednorodzinnej, czy we wspólnotach mieszkaniowych. Jednakże zapowiedziano na dzisiaj nowelizację tego przepisu i prawdopodobnie będzie wprost napisane, że nakaz dotyczy miejsc publicznych.

Odpowiedz

Afonia 14 kwietnia, 2020 o 08:55

Co z dziećmi które mają problemy z oddychaniem np. mają Astmę, co z dziećmi z ADHD, padaczką, takie dzieci będą te maski ściągały. Dla dzieci z problemami neurologicznymi może to być trauma, będą się bały, może to wyzwoli atak padaczki. Ten przepis jest bez sensu i naraża zdrowie i życie.

Odpowiedz

Marcin Bartynski 15 kwietnia, 2020 o 07:04

Zapowiedziano nowelizację tego przepisu, która prawdopodobnie będzie dzisiaj ogłoszona, i mam nadzieję, że te przypadki, o których Pani pisze, będą uregulowane.

Odpowiedz

Krzysztof Kozłowski | Podważenie testamentu 14 kwietnia, 2020 o 12:53

Artykuł bardzo na czasie, zwłaszcza że moim zdaniem problem dotyczy nie tylko niemowląt.

Próba wyegzekwowania noszenia maseczki przez nieco starsze dzieci, jak dwulatki i trzylatki, to poważne wyzwanie 🙂 Dla mojego synka maseczkę kupiłem, ale czy ją założy i będzie nosił? Zobaczymy.

W temacie niemowląt lekarze wręcz odradzają zakładanie czegokolwiek na twarz i usta, bo może to zagrażać tak małym dzieciom. I to takim całkowicie zdrowym.

Ale cóż, jakie czasy, takie ograniczenia i problemy.
I pytania 🙂

Pozdrawiam serdecznie!

Odpowiedz

Marcin Bartynski 15 kwietnia, 2020 o 07:13

Ba, wyobrażam sobie, że nawet trudno u niektórych czterolatków i starszych dzieci będzie to wyegzekwować. Z czasem mogą się wyczerpać pomysły, że to maska ninja, pana doktora… 😉

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński z siedzibą w Oleśnicy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.bartynski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: