Marcin Bartyński

radca prawny

Pomagam rodzicom w ich zmaganiach z Sanepidem i wojewodą. Piszę zarzuty i zażalenia. Sporządzam skargi do sądów administracyjnych...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Czy lekarze w końcu zaczną powszechnie zgłaszać NOPy?

Marcin Bartynski24 maja 2019Komentarze (1)

Ponad rok temu w programie „Pytanie na śniadanie” gościła mama, która opowiedziała historię swojej córki.

Otóż u 9-letniego dziecka zdiagnozowano w szpitalu celiakię. Później – po wyjściu ze szpitala – na wizycie kwalifikacyjnej lekarz stwierdził brak przeciwwskazań i dziecko zaszczepił. Jakieś dwa tygodnie po szczepieniu zaczęły się pojawiać u dziecka niepokojące objawy: zaburzenia koordynacji, wiotkość mięśni. Objawy cały czas się pogłębiały, dziecko nawet miało problemy z utrzymaniem koordynacji. Dziecko ponownie trafiło do szpitala, tym razem na oddział neurologiczny.

W szpitalu stwierdzono gorączkę reumatyczną, uszkodzenie zastawki w sercu.

Mama informowała wszystkich lekarzy, że córka była niedawno szczepiona. Jednak wszyscy lekarze ignorowali tę informację. Podejrzewam więc, że nie zgłosili Sanepidowi zgodnie z procedurą niepożądanego odczynu poszczepiennego.

Kiedy w końcu lekarze powszechnie będą wykonywać swój ustawowy obowiązek i będą powszechnie zgłaszać NOPy? Przypominam, o czym pisałem już kilka razy na blogu, że NOP to każdy objaw chorobowy, który wystąpił do 4 tygodni od podania szczepienia. Do stwierdzenia NOP wystarczy tylko związek czasowy.

A lekarz, który NOP rozpoznaje i go nie zgłasza, popełnia wykroczenie. I to ścigane z urzędu przez oskarżyciela publicznego.

Jak Sanepid ma prawidłowo prowadzić nadzór nad szczepieniami, skoro nie wszyscy zgłaszają NOPy?

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 602-490-321 e-mail: marcin.bartynski@gmail.com

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Andrzej Lipiec 7, 2019 o 10:18

Jakie zmiany by Pan zaproponował w prawie by lekarze zechcieli zgłaszać NOPy ? Czy NOP można zaliczyć do zdarzenia medycznego Art. 67A ?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński z siedzibą w Oleśnicy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.bartynski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: