Marcin Bartyński

radca prawny

Pomagam rodzicom w ich zmaganiach z Sanepidem i wojewodą. Piszę zarzuty i zażalenia. Sporządzam skargi do sądów administracyjnych...
[Więcej >>>]

Zgłoś sprawę

Co robić, gdy lekarz odmawia zgłoszenia NOP?

Marcin Bartynski01 marca 20195 komentarzy

Opublikowany niedawno wpis Jak zgłosić NOP? cieszy się dużą popularnością wśród czytelników bloga. We wpisie wskazałem, jak przepisy definiują termin „niepożądany odczyn poszczepienny„. Że NOPem jest każde zaburzenie stanu zdrowia, które wystąpiło w okresie 4 tygodni po podaniu szczepionki. I że lekarz, który rozpoznaje NOP, ma obowiązek w ciągu 24 godzin wysłać zgłoszenie do Sanepidu.

W tamtym wpisie wyjaśniłem tę kwestię bardziej szczegółowo, więc zapraszam Cię do lektury >>>

Lekarze często nie zgłaszają NOP

Nawet wtedy, gdy przychodzicie z dzieckiem do przychodni w okresie tych 4 tygodni od podania szczepionki. I wymieniacie zaobserwowane przez was objawy. Wy łączycie je ze szczepieniem. Natomiast lekarze nieraz twierdzą, że dany objaw nie ma żadnego związku ze szczepieniem. Odmawiają zakwalifikowania go jako NOP i zgłoszenia do Sanepidu.

Tymczasem niezgłoszenie NOP jest wykroczeniem

Zgłoszenie NOP jest ważnym obowiązkiem lekarza. Wszak na podstawie zgłoszeń Sanepid prowadzi rejestr zgłoszeń NOP. Na podstawie rejestru można stwierdzić między innymi, że coś jest nie tak z daną serią szczepionki. Bo np. wywołuje więcej NOPów, niż inne preparaty. Albo NOPy są znacznie cięższe.

Ustawodawca uznał, że niezgłoszenie NOP jest tak ważnym obowiązkiem, że jego niewykonanie jest wykroczeniem. Ściganym w oparciu o kodeks wykroczeń i kodeks postępowania ws. o wykroczenia.

Co robić, gdy lekarz nie zgłasza NOP?

Wydaje się, że fakt niezgłaszania NOPów wynika z tego, że lekarze często nie znają przepisów regulujących tę materię. No więc na początek możesz lekarzowi spróbować przytoczyć przepisy prawa. I poprosić, żeby wykonał swój ustawowy obowiązek i NOP zgłosił.

Przekaż sprawę swojemu prawnikowi

Jeżeli nie czujesz się na siłach rozmawiać z lekarzem lub jeżeli mimo to lekarz nadal nie wykonuje swojego obowiązku, przekaż sprawę do kancelarii prawnej. Niech prawnik w Twoim imieniu wystosuje pismo do lekarza. Niech wyjaśni lekarzowi, na czym polega obowiązek zgłoszenia NOP. W jakim celu zgłasza się NOP. Jakie ustawa przewiduje sankcje za niezgłoszenie NOP.

Z doświadczenia z innych spraw wiem, że czasem – choć nie zawsze – pismo z nagłówkiem kancelarii działa na adresata w sposób motywujący do działania. Lekarz przeczyta takie pismo i być może będzie bardziej skłonny przyjąć wiedzę o prawnych regulacjach NOP od profesjonalnego prawnika, niż od nie-prawnika.

Ostatecznie o sprawie możesz zawiadomić organy ścigania

Skoro niezgłoszenie NOP jest wykroczeniem, to o sprawie możesz zawiadomić Policję, a nawet prokuratora.  Przepisy na to pozwalają:

Oskarżycielem we wszystkich sprawach o wykroczenia jest Policja, chyba że ustawa stanowi inaczej.

I dalej:

W każdej sprawie o wykroczenie wniosek o ukaranie może wnieść prokurator, stając się oskarżycielem publicznym

Zawiadomienie najlepiej złóż na piśmie. Do zawiadomienia możesz załączyć kserokopię dokumentacji medycznej. Policja lub prokurator w oparciu o Twoje zawiadomienie mogą złożyć w sądzie wniosek o ukaranie lekarza grzywną.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 602-490-321 e-mail: marcin.bartynski@gmail.com

{ 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

I. K. 13 kwietnia, 2019 o 09:19

No chyba nie do końca jest tak jak Pan napisał. Lekarz ma obowiązek zgłosić NOP tylko gdy go rozpoznał lub gdy go podejrzewa. Żadna siła nie jest w stanie lekarza zmusić ani do rozpoznania ani do podejrzewania. Trzeba by było udowodnić, że lekarz nie zgłosił, choć rozpoznał lub podejrzewał NOP, co oczywiście jest awykonalne.

Odpowiedz

Marcin Bartynski 15 kwietnia, 2019 o 08:16

Okoliczność, że lekarz rozpoznał NOP, można wykazać za pomocą instytucji tzw. domniemania faktycznego. Nie potrzeba na tą okoliczność powoływać niezbitych dowodów.
NOPem jest każde zaburzenie stanu zdrowia występujące w ciągu 4 tygodni od podania szczepionki (tzn., że wystarczająca jest tylko koindcydencja czasowa). Załóżmy, że nasze dziecko nazajutrz po podaniu szczepionki miało drgawki, co lekarz potwierdza w dokumentacji medycznej, jednakże nie nazywa tego NOPem.
Mając na uwadze definicję NOPu, którą lekarz powinien znać (co do zasady nieznajomość prawa nie zwalnia od odpowiedzialności karnej), sąd na podstawie domniemania faktycznego, opierając się na swoim doświadczeniu życiowym, dysponując dokumentacją medyczną ze stwierdzonymi drgawkami dziecka, jak najbardziej może ustalić, że ów lekarz rozpoznał NOP (czyli stwierdził koincydencję czasową) i go nie zgłosił.

Odpowiedz

I.K. 16 kwietnia, 2019 o 08:40

A zna Pan choć jeden przypadek, że takie coś przeszło w sądzie i lekarz został ukarany? 🙂

Na miejscu lekarza broniłbym się tak, że ustawodawca nie przez przypadek pozostawił lekarzowi autonomiczną decyzję o rozpoznaniu lub podejrzeniu NOP. Bo przecież w rozporządzeniu można było napisać tak:

§ 5. 1. Lekarz lub felczer jest bezwzględnie zobowiązany do każdorazowej weryfikacji, czy objaw chorobowy występuje w związku czasowym ze szczepieniem.

2. Lekarz lub felczer, który stwierdza związek czasowy między szczepieniem, a niepożądanym objawem chorobowym, wypełnia części I-IV formularza zgłoszenia i przekazuje zgłoszenie państwowemu powiatowemu inspektorowi sanitarnemu właściwemu dla miejsca powzięcia podejrzenia wystąpienia odczynu poszczepiennego.

Była nawet w tej sprawie petycja do Ministra Zdrowia. MZ udał głupka i przekierował ją do GIS, choć to przecież nie GIS odpowiada za treść tego rozporządzenia, tylko MZ.

Nie chcę tu robić reklamy innej strony o szczepieniach, więc proszę sobie w googla wpisać wyszukiwanie dla hasła „Czy Główny Inspektor Sanitarny rozumie zasady rejestracji NOP?” – w pierwszym od góry wyniku wyszukiwania znajdzie Pan szczegóły tej historii.

Odpowiedz

Marcin Bartynski 16 kwietnia, 2019 o 14:44

W latach 2010 – 2015 Sanepid ukarał kilkudziesięciu lekarzy mandatami karnymi. Nie słyszałem o sprawach sądowych. Obecnie Sanepid ma politykę niekarania lekarzy. Ale oskarżycielem w tych sprawach może być też prokurator czy Policja – póki co nie wiem, jak do sprawy podchodzą te organy.
Wydaje się, że do załatwiania tych spraw wystarczyłoby po prostu stosowanie podstawowych reguł wykładni językowej. Chociażby dyrektywy, zgodnie z którą interpretowanym zwrotom należy przypisywać znaczenie, jakie prawodawca nadał im w definicji legalnej. W ustawie mamy definicję legalną NOP i to powinno wystarczyć.
Proszę bardzo, link do artykułu, o którym Pan pisze: http://szczepienie.info/czy-gis-rozumie-zasady-rejestracji-nop/

Odpowiedz

Natalia 22 maja, 2022 o 19:57

A co jeśli wystosowałam pismo do lekarza, ze odmówił mi wystawienia Nop i odpisane wszystko co działo się z corka i nawet byłam z nią na wizycie u rodzinnej, później szpital a ten w odpowiedzi nie pisze wprost dlaczego nie wystawił Nop. Sytuacja miała miejsce we wrześniu 2020 i czy teraz nie jest za późno zgłoszenie na policję, ze nie wykonał wypisania Nop?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński z siedzibą w Oleśnicy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.bartynski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: