Marcin Bartyński

radca prawny

Pomagam rodzicom w ich zmaganiach z Sanepidem i wojewodą. Piszę zarzuty i zażalenia. Sporządzam skargi do sądów administracyjnych...
[Więcej >>>]

Zgłoś sprawę

Apel do MZ, żeby pozwolił dzieciom w przedszkolu ściągnąć maseczki

Marcin Bartynski05 maja 2020Komentarze (0)

Minister Zdrowia zapowiadał 30 kwietnia na konferencji prasowej, że ani dzieci w przedszkolu, ani ich nauczyciele nie będą musieli nosić maseczek.

Dzień wcześniej MEN na swojej stronie internetowej zamieścił taki komunikat:

Ważne! W przedszkolu nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa, zarówno przez dzieci, jak i nauczycieli. Nie ma jednak przeszkód, aby korzystać z takiej formy zabezpieczenia.

Tyle, że na chwilę obecną zgodnie z obowiązującymi przepisami wszystkie dzieci powyżej 4. roku życia maseczki muszą nosić. Także w przedszkolu! Z obowiązku zasłaniania ust i nosa nie są zwolnieni nauczyciele. Pisałem o tym wczoraj tutaj>>>

A za brak maseczki grozi grzywna do 10 tys. zł!

Niestety, co innego wynika z konferencji prasowych, a co innego z Dziennika Ustaw. Czym będą kierować się organy uprawnione do karania:

  • komunikatem MEN zamieszczonym na stronie internetowej w FAQ?
  • czy raczej tym, co znajduje się w Dzienniku Ustaw?

Apel do Ministra Zdrowia i do MEN o zmianę przepisów

Dlatego też wysłałem wczoraj maila do MZ i MEN z apelem o dostosowanie przepisów do tego, co obaj panowie mówili w mediach lub pisali na swoich stronach. Na chwilę obecną nie poskutkowało. Dlatego dzisiaj zwracam się do Was, drodzy Rodzice – również Wy zaapelujcie do ministrów o zmianę przepisów w tym zakresie.

Możecie się posłużyć np. takim wzorem:

Szanowny Panie Ministrze!

Zapowiadał Pan, że z obowiązku noszenia maseczek będą zwolnione w przedszkolach zarówno dzieci, jak i nauczyciele. Tymczasem z analizy przepisów wynika, że zarówno dzieci powyżej 4. roku życia w przedszkolach, jak i nauczyciele tych dzieci będą mieli obowiązek zakrywania ust i nosa.

Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii nie zwalnia z obowiązku zakrywania ust i nosa ani dzieci powyżej 4 r. roku życia, ani nauczycieli.

Co więcej rozporządzenie MEN z dnia 29 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 odsyła w par. 1 pkt 5 między innymi do ww. rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 maja 2020 r., w tym do przewidzianego w tym rozporządzeniu nakazu noszenia maseczek (rozporządzenie zwalania z tego nakazu tylko dzieci do 4. roku życia, natomiast nie zwalnia nauczycieli).

Wprawdzie ww. rozporządzenie MEN z dnia 29 kwietnia 2020 r. odsyła w par. 1 pkt 5 także do wytycznych MZ, GIS i MEN, jednakże:
– po pierwsze, wytyczne zamieszczone na stronie MEN milczą na temat obowiązku zakrywania ust i nosa na terenie placówki (zalecają jedynie rodzicom stosowanie maseczek z drodze do i z przedszkola),
– po drugie – i chyba ważniejsze – wytyczne nie są przewidziane w katalogu źródeł prawa – art. 87 Konstytucji RP – i jako takie nie podlegają publikacji w dzienniku ustaw.

Zwracam się zatem z prośbą o rozważenie zasadności nowelizacji ww. rozporządzenia RM poprzez dodanie do katalogu osób zwolnionych z obowiązku zakrywania ust i nosa (par. 18 ust. 2) także dzieci powyżej 4. roku życia przebywających w przedszkolu oraz nauczycieli tych dzieci.

Tym bardziej, że za złamanie nakazu noszenia maseczki przewidziana jest surowa kara grzywny do 10 tys. zł.

Z poważaniem:
(-)

Apel możecie wysyłać na następujące adresy MZ i MEN:

  • kancelaria@mz.gov.pl,
  • informacja@men.gov.pl.

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 602-490-321 e-mail: marcin.bartynski@gmail.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński z siedzibą w Oleśnicy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.bartynski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: