Marcin Bartyński

radca prawny

Pomagam rodzicom w ich zmaganiach z Sanepidem i wojewodą. Piszę zarzuty i zażalenia. Sporządzam skargi do sądów administracyjnych...
[Więcej >>>]

Zgłoś sprawę

5 najpopularniejszych wpisów na blogu Paragraf na szczepienia

Marcin Bartynski14 sierpnia 2019Komentarze (0)

Niedawno minęło pół roku, odkąd zamieściłem pierwszy wpis na blogu. Czas na pierwsze podsumowanie mojej blogowej aktywności. W sumie do tej pory opublikowałem 31 artykułów. Razem skomentowaliśmy je 42 razy.

Zdecydowanie największą popularnością ciesz się pierwszy artykuł – Zaświadczenie o przeprowadzeniu badania kwalifikacyjnego przed szczepieniem. Często lekarze nie mają wiedzy o swoim obowiązku wystawienia tego zaświadczenia. Uświadomieni rodzice domagają się od lekarzy potwierdzenia odbycia badania właśnie w formie zaświadczenia. Moim zdaniem jednak w zupełności wystarczy stosowny wpis w dokumentacji medycznej.

Na drugim miejscu uplasował się wpis o 7 prawnych aspektach badania kwalifikacyjnego przed szczepieniem. Najważniejszy jest przepis mówiący o tym, że celem badania kwalifikacyjnego jest wykluczenie przeciwwskazań do podania szczepionki.

Na ostatnim miejscu na podium znalazł się artykuł Sprzeciw do komisji lekarskiej. Czasem po odbytym badaniu rodzice wnoszą sprzeciw do komisji działającej przy Rzeczniku Praw Pacjenta. Jednak komisja zazwyczaj nie przyjmuje sprzeciwu do rozpoznania, podnosząc, że sprzeciw jest niedopuszczalny. Może warto w sprzeciwach położyć większy nacisk na to, jak decyzja lekarza o zakwalifikowaniu do szczepienia wpływa na prawa i obowiązki pacjenta?

Miejsce tuż za podium zajął wpis Jak zgłosić NOP (niepożądany odczyn poszczepienny)? Popularność tego wpisu skłania do refleksji, że NOPy nie są rzadkim zjawiskiem. Uzupełniająco mogę polecić wpis Co zrobić, gdy lekarz odmawia zgłoszenia NOP? We wpisach opisałem procedurę zgłaszania NOP do Sanepidu (zawsze za pośrednictwem lekarza). Jednak warto wiedzieć, że każdy może skorzystać z możliwości samodzielnego zgłoszenia NOP do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych.

I wreszcie miejsce piąte – Jak powinno przebiegać badanie kwalifikacyjne przed szczepieniem? Tym samym w pierwszej piątce znalazły się aż trzy artykuły o badaniu kwalifikacyjnym, w tym na dwóch pierwszych miejscach podium. Do tego tematu będę wracać.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 602-490-321 e-mail: marcin.bartynski@gmail.com

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Bartyński z siedzibą w Oleśnicy.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem marcin.bartynski@gmail.com.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: